Strona glowna Oferta O nas O lnie Galeria Nowości Promocje Regulamin Kontakt
  Strona główna » O lnie
O lnie

Czym jest len?

Len jest to potoczna nazwa tkaniny wykonanej z przędzy lnianej. Produkcja tego materiału jest pracochłonna, ale jest on niezwykle ceniony za swoje właściwości – np. w przypadku odzieży za wyjątkowe poczucie chłodu oraz świeżości podczas letnich upałów. Tradycyjny wyrób lniany to: obrus, ścierka, prześcieradło, pościel, bielizna osobista, materac, zasłona, worek, ręcznik oraz wiele innych. Wyroby z lnu są bardzo trwałe, niepodważalnym dowodem na to jest lniany „Całun turyński”, który przetrwał 2000 lat.

Tkaniny lniane są jednymi z najstarszych materiałów na świecie: ich historia sięga wielu tysięcy lat. Odkryto fragmenty słomy, nasion, włókien, nici i różne rodzaje tkanin lnianych, których powstanie datowane jest na około 8000 lat p.n.e.. Barwione lniane włókna odnaleziono również w prehistorycznej jaskini w Gruzji. Tkaniny lniane wykonane z dzikiego lnu mogą mieć nawet 35 000 lat.

Właściwości Lnu

Tkaniny lniane są na ogół gładkie (spotykane są również szorstkie) i ‘chłodne’ w dotyku. Zwykle są niepylące lub mało pylące, po wypraniu stają się miękksze, marszczą się oraz kurczą się – len nie jest włóknem elastycznym.

Nici lniane są trwałe i odporne na niszczenie mechaniczne. Len jest mocnym oraz bardzo trwałym materiałem – jest dużo wytrzymalszy gdy jest mokry. Włókna lnu nie rozciągają się elastycznie i są odporne na ścieranie. Bardzo podatne na uszkodzenia są miejsca w których tkanina jest zaginana lub zaprasowywana wielokrotnie. Może w nich dojść do uszkodzenia włókien (wyłamania włókien), a następnie zerwania nici, np. kołnierzyki w koszulach męskich.

 

Tkaniny lniane posiadają połysk, a ich naturalny kolor waha się między odcieniami kolorów ekri, kości słoniowej, brązowym oraz szarym. Len nie jest odporny na działanie pleśni oraz mocnych wybielaczy – powodują one znaczne uszkodzenia tkaniny. Materiał ten natomiast wykazuje dużą odporność względem insektów – np. ciem oraz mrzyka (gatunek chrząszcza). Len można zwykle konserwować bez niedogodnych ograniczeń – materiał wytrzymały na wysoką temperaturę, nie brudzi się łatwo, może być czyszczony na sucho jak i na mokro (pranie, zastosowanie pary wodnej). Len bardzo dobrze chłonie wodę dlatego z powodzeniem może być wykorzystany jako materiał do produkcji ścierek.
 

Produkcja Lnu

Sekretem uzyskania dobrego sortu materiału lnnianego jest odpowiednio uwarunkowana uprawa lnu. W celu uzyskania włókien jak najdłuższych, len zbierany jest ręcznie przez wyrwanie całej rośliny lub przycinanie łodygi przy korzeniu. Po zbiorze, nasiona usuwane są mechanicznie.

Włókna odrywa się od łodygi w procesie roszenia. Roszenie jest to proces w którym kleje roślinne są rozpuszczane (wykorzystanie mikroorganizmów – proces biotechnologiczny lub proces chemiczny) w celu oderwania włókien od łodygi.

Oddzielone włókna są przygotowywane do trzepania, które zwykle odbywa się w okresie od sierpnia do grudnia. Trzepanie pozwala usunąć zdrewniałe fragmenty łodyg przez rozkruszenie ich między dwoma metalowymi wałkami. Następnie krótkie włókna są oddzielane od dłużysz w procesie czesania lnu. Pozostają tylko miękkie, długie włókna lniane.

Rozdzielone włókna lniane są przetwarzane w tkaniny, nici, dzianiny i wiele innych. Powstałe materiały mogą być barwione, nadrukowane, pokryte różnymi warstwami ochronnymi.

Len jest uprawiany niemalże na całym świecie. Najlepszej jakości len pochodzi z upraw prowadzonych w Europie Zachodniej. Jednym z największych producentów tkanin lnianych są Chiny. Najlepszej jakości tkaniny pochodzą jednak od niszowych producentów, m. in. kraje takie jak: Polska, Belgia, Austria, Francja, Niemcy, Szwecja, Holandia, Włochy. Obecnie tkaniny lniane wysokiej jakości produkowane są również w Rosji oraz Stanach Zjednoczonych. Poniższe zdjęcia przedstawiają Fabrykę Wyrobów Lnianych 'Żyrardów'.

 

Wykorzystanie lnu oraz tkanin lnianych

Dzięki swoim właściwościom zakres zastosowania lnu znacznie się rozszerzył. Jego szlachetność i ekskluzywność najbardziej sprzyja wykorzystaniu go w produkcji odzieży. Najnowsze technologie pozwalają wykończyć len tak, aby miał miękki chwyt, mało się gniótł, pięknie układał i z łatwością poddawał konserwacji.

Len jest uniwersalnym i odpowiednim surowcem do wyrobu koszul, garniturów, bluzek, sukienek, kostiumów, butów jak również dodatków do odzieży, takich jak: torebek, butów, kapeluszy, skarpet, krawatów, pasków, biżuterii oraz innych ozdób.

Materiał ten jest wykorzystywany w wielu domach, wykonuje się z niego elementy dekoracyjne oraz użytkowe, takie jak: ręczniki, pościel, zasłony, obicia mebli, obrusy, płótna naścienne i wiele innych.

 


Len jest często wykorzystywany w malarstwie jako podłoże dla farb olejnych. Popularnością wśród profesjonalnych malarzy cieszy się głównie w Europie, ze względu na dobre ceny materiałów lnianych. Len jest bardziej ceniony od bawełny jako podłoże do malowania, ponieważ jest wytrzymalszy oraz trwalszy.

Nie tylko włókno lniane rozszerzyło swoje zastosowania. Również nasiona z lnu rozpowszechniono jako preparaty kosmetyczne wzmacniające włosy i regenerujące skórę, np.: szampony, maski, kremy oraz preparaty z lnu mielonego stosowane jako leki.
Stały wzrost popularności lnu spowodowany jest odkrywaniem coraz to nowych, szlachetnych cech i zastosowań, zwłaszcza zdrowotnych.

Charakterystyka ogólna naszych tkanin

Skład:
lniane, lniano – bawełniane , lniano – wiskozowe , lniano – poliestrowe , lniano – wełniane, wełniane, bawełniane, wiskozowe.
Szerokość: 140–165, typowa 152cm.
Kurczliwość: od 3 do 5% (w przypadku tkanin lnianych)

Do bielenia stosuje się wyłącznie wodę utlenioną. Całkowicie wyeliminowano chlor i formaldehyd.
Do barwienia stosuje się barwniki uznanych producentów, które nie zawierają kancerogennych amin aromatycznych, a posiadają atesty jakościowe.
Produkcja jest całkowicie ekologiczna.

Pielęgnacja wyrobów lnianych – przepis ogólny

Len można prać w pralce!

– bielony zwykle w temp. 60 °C
– kolorowy zwykle w temp. 40 °C oraz niektóre tkaniny w wyższej, nawet do 80 °C

Do prania używać środków w płynie (chroni kolor i strukturę tkaniny).
Odplamiać np. Vanishem lub innymi środkami bez chloru.
Odplamiacz stosować bezpośrednio na plamę i miarkę do bębna pralki, niezwłocznie prać /aby nie powstały jaśniejsze miejsca/.

Optymalne wirowanie dla ścisłych tkanin to 700 obrotów.
Siatek lnianych nie wirować!

Im delikatniejsza tkanina, tym mniejsze obroty wirówki.
Jeśli nie ma pewności, że pierzemy 100% len, nie wirować, bo może się okazać, że to mieszanka z poliestrem i tkanina trwale się pogniecie.

Prasowanie ułatwia:
– wygładzenie tkaniny ręką, po wyjęciu z pralki,
– zachowanie lekkiej wilgotności,
– krochmalenie lub zastosowanie płynu zmiękcząjącego.
Kurczliwość konfekcji stołowej przy pierwszym praniu 2-3%, naszej odzieży mniej niż 1%,
tkanin w metrażu - bardzo różna, zawsze pytaj sprzedawcy.


 
Powrót

Internetowy sklep z odzieżą lnianą, obrusami lnianymi. Galeria Lnu, Copyright 2014

Zdjęcia: Marcin Wegner, Grafika: Agnieszka Jakubowska. Wykonanie: AGAPA Pracownia Stron Internetowych